معرفی فریم ورک سیمفونی  php

تصویری موجود نیست

sajjad

معرفی فریم ورک سیمفونی  php


قبل از معرفی فریم ورک سیمفونی باید بدونیم php چیه؟؟؟
شاید خیلیاتون هنوزم با زبان php آشنا نباشین پس به همراهیتون ادامه بدین تا برسیم به موضوع اصلیمون.
زبان php یکی از مهم ترین زبان های برنامه نویسی سمت سرور است و برنامه نویسان زیادی از این زبان استفاده می کنند.
Php فریم ورک های زیادی مثل سیمفونی دارد و استفاده کردن از این فریم ورک ها امکانات زیادی در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد.

فریم ورک سیمفونی چیست؟

سیمفونی یکی از بهترین فریم ورک هایی می باشد که می توان از آن نام برد. از سال 2005 پا به دنیای طراحی وب گذاشته و تا به حال با قدرت به فعالیت خود ادامه داده است. سیمفونی یک فریم ورک متن باز است و مجموعه ای از چارچوب ها و استاندارد هایی می باشد که به برنامه نویسان در توسعه سایت و نرم افزار کمک می کند. استفاده کردن از این فریم ورک در پروژه ها مزیت های زیادی دارد. Simfony مجموعه ای از component های php می باشد و بر پایه mvc است و تنها فریم ورکی است که استاندارد های زبان php را رعایت می کند. فریم ورک سیمفونی به آسانی روی پلتفرم نصب می شود و انجمن های کاربری زیادی دارد که نسبت به دیگر فریم ورک ها کار کردن با آن برای توسعه دهنده گان حرفه ای راحت تر است.


آشنایی با ویژگی های فریم ورک سیمفونی

 1. قابلیت انعطاف پذیری بالا

فریم ورک سیمفونی امکانات زیادی دارد. پلاگین هایی در این فریم ورک وجود دارد که نام آنها باندل می باشد و مجموعه ای از فایل های php ،java script ،photo و... هستند که با استفاده کردن از این باندل ها می توان بخش های مختلف وب سایت مثل بلاگ را طراحی و پیاده سازی کرد. Bundle ها قابل تغییر هستند و می توان در دیگر پروژه ها از آن ها استفاده کرد. فریم ورک سیمفونی component هایی دارد که روند پیاده سازی بخش های پروژه را سرعت می بخشد که این کار به برنامه نویسان کمک زیادی در پیاده سازی هر بخش می کند. با استفاده کردن از باندل ها و کامپوننت ها می توانید وابستگی های پروژه را کاهش دهید و اعمال کردن تغییرات راحت تر میباشد که همین موارد باعث انعطاف پذیری بالای سیمفونی می باشند.

 1. پشتیبانی طولانی

فریم ورک سیمفونی آپدیت های زیادی دارد و نسخه های قدیمی تر به خوبی با نسخه های جدیدتر هماهنگ می شوند. این کار باعث می شود که برای توسعه دهندگان مشکلی به وجود نیاید. این فریم ورک با داشتن انجمن های فعال و open_source بودنش، باعث شده که توسعه دهندگان به آسانی بتوانند آن را تغییر داده و در اختیار دیگر کاربران قرار دهند.

 1. داشتن مشتریان خوب

لاراول که یکی از محبوب ترین و بهترین فریم ورک های php است در بخش هایی، از امکانات فریم ورک سیمفونی استفاده کرده است و همچنین یکی از برترین های سیستم مدیریت محتوا در جهان که Drupal نام دارد، از این فریم ورک استفاده می کند و همین موارد باعث محبوبیت و قدرت سیمفونی شده است.

 

اجزای تشکیل دهنده فریم ورک سیمفونی

 • Routing

 این بخش مسئولیت مسیریابی و انتخاب کنترلر را دارد. به طور مثال: اگر کاربر آدرس /abuotus را در مرورگر خود جستجو کند برای دستیابی به صفحه درباره ما در خواست به controller صفحه abuotus ارجاع داده می شود.

 • entity

مسئولیت این بخش سامان بخشیدن به ارتباطات database می باشد. به طور مثال: در این قسمت ارتباط موجود بین جدول های بانک اطلاعاتی مشخص می شود.

 • view

در این بخش فایل های مختص به نمایش اطلاعات نگهداری می شود.

 • controller

اصلی ترین بخش هر برنامه در فریم ورک سیمفونی، controller است.کنترلر بعد از دریافت ورودی ها و انجام پردازش های مورد نظر  روی داده ها، خروجی مناسب را برای نمایش آماده می کند و همچنین نتیجه را به کاربر نمایش می دهد.

 • form

این بخش وظیفه ذخیره فرم های مورد استفاده در برنامه را دارد.


تا اینجای بحث همه مزیت های این فریم ورک محبوب را گفتیم اما هر چیزی امکان دارد معایب و محدودیت هایی هم داشته باشد. در ادامه می خواهیم بدانیم محدودیت های فریم ورک سیمفونی چیست؟

فریم ورک سیمفونی در شبکه های اجتماعی کمتر استفاده می شود؛ به دلیل اینکه در اپلیکیشن ها هنگام Real_time کارایی کمی دارد و توانایی پاسخ به حجم بالایی از کاربران را به طور همزمان ندارد. اما با به کارگیری از php7 این مشکلات تا حدودی رفع می شود و در بعضی موارد برنامه نویسان نمی توانند این محدودیت ها را نادیده بگیرند و فریم ورک دیگری جایگزین می کنند. همین محدودیت ها باعث شد که سیمفونی جایگاه اول و دوم را از دست بدهد و در جایگاه سوم قرار گیرد. البته کار کردن با فریم ورک سیمفونی برای افراد حرفه ای راحت است.

کدام شرکت ها از فریم ورک سیمفونی استفاده می کنند؟

 • orupal

 • laravel

 • phpBB

 • yahoo

 • PIWIK

 • ORCRM

 

کلام آخر:

اگر برای انجام پروژه های بزرگ و طولانی مدت دنبال یک فریم ورک مناسب هستید، سیمفونی بهترین گزینه برای کمک به شما در این مسیر طولانی می باشد؛ چرا که با داشتن انجمن های فعال می تواند مشکلاتتان را رفع و پشتیبانی کند.

آموزش فریمورک سیفونی در سایت موجود میباشد روی لینک ها کلیک کنید.

قمست اول

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

 

مطالب مرتبط


هنوز برای این پست نظری ثبت نشده است .

ارسال نظر و ثبت امتیاز


برای ارسال نظر و امتیاز باید عضو سایت باشید ، از قمست ورود/ثبت نام اقدام کنید.