پست قبلی

sajjad آموزش ساخت cmd با php
۲ سال پیش

پست بعدی

tehrani72 ساخت ایمیل فیک
۲ سال پیش

لاراول چیست ؟

تصویری موجود نیست

sajjad

مفهوم فریم ورک چیست ؟

قبل از شروع آموزش لاراول ، ابتدا مطالبی را با هم مرور میکنیم. در ابتدا باید بدانیم هدف از استفاده از فریم ورک لاراول و یا به طور کلی فریم ورک، چیست؟

هدف فریم ورک ، ساده سازی کار برنامه نویسان است به طوری که بستری برای آنها فراهم می کند تا بتوانند از کد های از پیش آماده ، استفاده کنند. لاراول راه نجاتی برای برنامه نویسانی است که از نوشتن کد های تکراری خسته شده اند  . 
در واقع برنامه  نویسان بجز زبان برنامه  نویسی که با آن فعالیت می کنند ، با فریم ورک  های برنامه  نویسی نیز روبرو خواهند بود . این فریم ورک  ها مجموعه  ای از کد های از پیش تعیین شده ، کتابخانه  های برنامه  نویسی و قوانین توسعه  ی نرم  افزار هستند.

 

محبوب ترین فریم ورک PHP :

با آموزش کامل لاراول ( آموزش Laravel ) در حقیقت شما محبوب ترین فریم ورک PHP را فرا می گیرید. فریم ورک لاراول از سال 2015 انقلاب عظیمی بر پا کرد و به صورت گسترده مورد استفاده و عنایت برنامه نویسان قرار گرفت.
لاراول ( Laravel ) یک فریم ورک php مبتنی بر معماری ام وی سی، اپن سورس و رایگان است که تیلور اوتول  آن را ایجاد نموده و توسعه بخشید.این فریم ورک یک گام مهم در راستای آموزش ساخت سایت محسوب می شود.
Laravel به عنوان یکی از محبوب ترین فریم ورک های PHP ، در کنار symphony، CodeIgniter، Yii2 قرار گرفته است.

البته فریمورک های دیگری نیز وجود دارد مانند فل فریمورک ، فالکون ، کیک php و ...

اریخچه فریم ورک لاراول چیست ؟

حال که فهمیدیم فریم ورک لاراول چیست، در این بخش قصد داریم تاریخچه آن را مورد بررسی قرار دهیم. تیلور اوتوِل (Taylor Otwell) خالق فریم ورک Laravel است. او با هدف ارائه یک راه حل پیشرفته‌تر نسبت به فریم ورک CodeIgniter، لاراول را برای توسعه وب اپلیکیشن‌ها ارائه کرد.

فریم ورک laravel – نسخه 1

اولین نسخه این فریم ورک در سال ۲۰۱۱ در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفت. سپس یک ماه بعد، نسخه کامل شده و پایدار لاراول منتشر گردید. نسخه لاراول ۱ شامل مکانسیم‌‌های Model ،View ،Session و Navigation بود ولی نبود Controller در آن باعث شد تا این فریم ورک از معماری MVC به صورت واقعی پشتیبانی نکند.

فریم ورک laravel – نسخه 2

لاراول ۲ در همان سال ۲۰۱۱ همراه با بهینه‌ سازی‌‌های متعددی منتشر شد. اصلی‌ترین ویژگی که در این نسخه افزوده شد، پشتیبانی از Controller‌ها بود. Laravel با ارائه این نسخه توانست به صورت کامل از معماری MVC پشتیبانی کند و به عنوان یک فریم ورک شناخته شود. دومین ویژگی که در این نسخه اضافه شد، موتور رندر قالب blade بود. این موتور رندر با هدف افزایش سرعت توسعه قالب‌ها و کاهش میزان کدنویسی ارائه شد.

فریم ورک laravel – نسخه 3

سومین نسخه از Laravel در سال 2012 منتشر شد. از ویژگی‌های مهمی که به این فریم ورک اضافه شده بود، استفاده از خط فرمان CLI بود که با نام artisan شناخته می‌شد. artisan امکانات بسیاری زیادی در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد. پشتیبانی داخلی از مدیریت سیستم پایگاه داده و ابزارهای کنترلی آن به نام migration ها، پشتیانی از سیستم Packaging و اضافه شدن مستندات بسیار غنی در قالب سایت laravel.com بخشی از ویژگی هایی بود که در این نسخه از Laravel ارائه شده بودند. سومین نسخه از این فریم ورک، توانست محبوبیت زیادی را در بین کاربران ایجاد کند.

فریم ورک laravel – نسخه 4

پس از موفقیت هایی که این فریم ورک در نسخه سوم به دست آورد، در سال ۲۰۱۳ چهارمین نسخه آن بر پایه کدهای Illuminate منتشر شد. این نسخه از لاراول به صورت کامل مورد بازنویسی قرار گرفت و با پشتیبانی از سیستم Composer گام بلندی در جهت پیشرفت و سبقت از سایر رقیبان خود برداشت. به دلیل استفاده از این ویژگی امکان استفاده از پکیج‌ها و کتابخانه‌های زیادی که توسط سایر برنامه ‌نویسان PHP توسعه داده شده بود، برای کاربران امکان پذیر شد. همچنین امکاناتی مانند ارسال ایمیل به روش‌های مختلف و پشتیبانی از حذف شدن با تأخیر رکوردهای بانک اطلاعاتی (Soft Deletion) از دیگر امکانات نسخه 4 لاراول بود.

فریم ورک laravel – نسخه 5

در سال 2015 پس از دو سال از ارائه چهارمین نسخه از این فریم ورک، نسخه 5 لاراول منتشر شد. این نسخه از لاراول از ویژگی‌های بسیار متعددی پشتیبانی می‌کرد. پشتیبانی از سیستم برنامه‌ ریزی اجرای وظایف با استفاده از پکیج Scheduler، بهینه سازی assets، ساده شدن عملیات احراز هویت، همچنین ارائه ساختار درختی برای توسعه اپلیکیشن‌ها، بخشی از قابلیت‌های اضافه شده در لاراول 5 بود. این نسخه از Laravel به صورت مداوم مورد بروزرسانی قرار گرفت و در هر یک از این بروزرسانی‌ها امکانات و ویژگی‌های زیادی به این فریم ورک اضافه شد.

فریم ورک laravel – نسخه 6

پس از مدتی لاراول نسخه‌ 6 خود را منتشر کرد، که در این نسخه بسیاری از نقص‌های نسخه 5 را برطرف کرد و ویژگی‌های جدیدی که قطعا مورد انتظار طرفدارانش بود را فراهم ساخت، یکی از این ویژگی‌ها، استفاده از Laravel Vapor بود.

فریم ورک laravel – نسخه 7

آخرین نسخه حال حاضر Laravel، نسخه 7 می‌باشد که نسبت به نسخه‌ قبلی آن، تغییرات و بهبود‌‌های چشم‌گیری پیدا کرده است.

توسعه دهندگان این فریم ورک همواره در تلاش اند تا استفاده از این فریم ورک را برای کابران ساده و لذت بخش‌تر کنند. بنابراین آن‌ها بیش از پیش به توسعه لاراول می‌پردازند تا سیر تکاملی و رو به پیشرفت آن را حفظ کنند. تا کنون بروزرسانی‌های زیادی پس از نسخه 7 لاراول ارائه شده است. در هر یک از این بروزرسانی‌ها امکانات منحصر به فرد و کاربردی به این فریم ورک اضافه شده است. یکی از عوامل اصلی محبوبیت لاراول در میان کاربران، همین بروزرسانی‌های مداوم است.

قابلیت‌ها و مزایای فریم ورک لاراول چیست؟

فریم ورک Laravel مزایای بسیار زیادی دارد که با هر بروزرسانی شمار آن‌ها افزایش می‌یابد. از Laravel تحت عنوان هایی مانند جادوگر دنیای وب هم یاد می‌شود. زیرا بسیاری بر این اعتقادند که کارهایی که این فریم ورک در فرآیند توسعه وب اپلیکیشن انجام می‌دهد، جادویی می‌باشند.

در لاراول با کمترین میزان کدنویسی و با وارد کردن دستوراتی کوتاه، کارهای بزرگی را می‌توان انجام داد. از جمله می‌توان به سیستم پیاده سازی فرم‌های عضویت و ورود در Laravel اشاره کرد. این بخش در لاراول تنها با وارد کردن یک دستور پیاده سازی می‌شود. هم‌چنین برای این که فریم ورک Laravel پاسخگوی نیازهای مختلف ما باشد، از Composer استفاده می‌کند که برای بروز رسانی لاراول نیز دقیقا از همین ابزار استفاده می‌شود. در ادامه به توضیح هر کدام از این مزایای Laravel می‌پردازیم.

تنها بعضی از مزایای لاراول :

 • استفاده از معماری MVC
 • متن باز (Open Source) بودن
 • آسانی در یادگیری
 • افزایش سرعت توسعه پروژه
 • امنیت بالا
 • بروز رسانی آسان
 • آسان‌تر کردن اعمالی همچون احراز هویت (Authentication) ، مسیریابی (Routing) و Cache کردن
 • استفاده از Remote Component
 •  افزایش چشمگیر سرعت کد نویسی
 •  توسعه برنامه بدون به خطر افتادن قابلیت‌ها و کدهای قبلی برنامه
 • محدود کردن Eloquent با استفاده از دستوراتی ساده
 • قابلیت اجرای آزمایش‌‌های متعدد مانند Unit Testing با استفاده از دستوراتی ساده
 • قابلیت دسترسی آسان به Database توسط Migration ها
 • خط فرمان فوق العاده Artisan
 • قابلیت ایجاد Package‌های مختلف
 • استفاده از خصوصیت auto-loading
 • استفاده از ابزار ORM
 • استفاده کردن از موتور Template Blade

افزایش سرعت توسعه پروژه یکی از مزایای فریمورک لاراول

بی دلیل نیست که فریم ورک لاراول در بین برنامه نویسان زبان PHP محبوبیت زیادی پیدا کرده است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که برنامه نویسان، فریم ورک لاراول را انتخاب می‌کنند، کمک به افزایش سرعت توسعه پروژه‌ها است.

فریم ورک لاراول به صورت Component Base است. یعنی کاربران به راحتی می‌توانند کامپوننت‌های دلخواهشان را به اپلیکیشن اضافه کرده و به روند توسعه آن سرعت بخشند. همچنین در صورتی که از منطق اجرایی Laravel استفاده شود، نوشتن وب اپلیکیشن بسیار ساده خواهد شد.

همچنین استفاده از قابلیت Auto Loading باعث می‌شود تمام نیازمندی‌ها برای Component ها، Class‌‌ها و غیره به صورت اتوماتیک بارگذاری شود. ویژگی دیگر لاراول، استفاده از Migration ها برای ایجاد دیتابیس‌ است که باعث سهولت انتقال و مدیریت اطلاعات می‌شود. لاراول دارای سیستم‌های امنیتی متعددی است که باعث جلوگیری از انواع حملات، مدیریت ذخیره سازی کوئری‌های دیتابیس و … می‌شود. این‌ها برخی از مهم‌ترین مواردی هستند که در لاراول باعث کاهش مشکلات و افزایش سرعت توسعه اپلیکیشن‌ها می‌شوند.

پشتیبانی از پایگاه داده‌های مختلف در لاراول یکی از مزایای لاراول

در حال حاضر لاراول از پایگاه‌های داده MySQL ،SQLServer ،PostgreSQL و SQLLite پشتیبانی می‌کند.

اعتبار سنجی با Validation در لاراول

گاهی نوشتن دستی همه کدهای اعتبارسنجی بسیار زمان‌بر و کسل کننده می‌شود. اما Laravel این مشکل را حل کرده است. لاراول دارای یک سیستم اعتبار‌سنجی قوی است. کافی است مشخص کنید هر فیلد از فرم باید از چه نظر اعتبار سنجی شود. یعنی قوانین اعتبار سنجی را مشخص کنید. بعد از آن همه اعتبارسنجی‌ها به‌صورت خودکار انجام می‌شود.

مزیت قابلیت Sync شدن با ایمیل‌ها در لاراول

تصور برنامه‌ای امروزی بدون قابلیت فرستادن یا دریافت Email ممکن نیست. لاراول با تمام سرویس‌های دریافت و ارسال Email، به آسانی Sync می‌شود.

لاراول به‌غیر از توابع SMTP و PHP mail، از بسیاری از سرویس‌های ایمیل رسانی دیگر مانند Mailgun  Mandrill ، SparkPost ، Amazon SES ، SendMail و غیره پشتیبانی می‌کند. هم‌چنین می‌توانید با استفاده از Email ،Nexmo‌ها را از طریق Slack یا SMS ارسال کنید.

نصب و سفارشی سازی بسیار آسان laravel

قطعا برای کار کردن با یک فریم ورک، نحوه‌ی نصب و سفارشی‌سازی آن در اولویت بالایی قرار ندارد و بسیاری از Framework ‌ها نحوه‌ی نصب دشوار اما کارایی و مزیت‌های زیادی دارند. به‌ همین علت گاهی اوقات این فکر به سرمان می‌آید که کاش نحوه‌ی نصب فریم ورکی با مزیت‌های بسیار زیاد حداقل کمی آسان‌تر بود. Laravel همان فریم ورکی است که در کنار مزیت‌های فراوان، نحوه‌‌ی نصب و سفارشی سازی فوق‌العاده آسانی دارد.

 

مزایای آموزش لاراول ( Laravel ) نسبت به دیگر فریم ورک ها :

 • بحث سرعت در این فریم ورک از دو بعد بررسی میشود ؛ یکی سرعت توسعه ، و دیگری سرعت سیستمی . که خوشبختانه لاراول از هر دو جهت ، قدرتمند عمل کرده و همواره حرفی برای گفتن دارد.
 • قابلیت ماژولار : با کمک این قابلیت ، پکیج های مورد نظر خود را به راحتی به پروژه برنامه نویسی خود اضافه می کنید ؛ توجه کنید که در تمام کلاس ها و قسمت ها ، لاراول به صورت ماژولار عمل نکرده است.
 • برنامه نویسان میتوانند بدون هیچ زحمتی ، از کدها مجددا استفاده نمایند.
 • برنامه نویسی های پیچیده و تو در تو یکی از اولین دلایل ایجاد اشتباه در کد نویسی است که لاراول که این مشکل را حل کرده است.
 • به سبب دارا بودن کلاس او-ار-ام قادر است به سهولت و به سرعت پایگاه داده ایجاد کند و ارتباط با دیتا بیس را نیز به سادگی برقرار میکند.
 • آپدیت و به روز رسانی آن ساده است .
 • معماری ام وی سی: نام این معماری از سه لایه استخراج شده است. کار با پایگاه داده از وظایف لایه مادل است. وظیفه ارتباط با کاربر نهایی بر عهده لایه ویو است. و وظیفه کنترل و ایجاد ارتباط بین دو لایه ویو و مادل برعهده لایه کنترلر است.
 • با توجه به اپن سورس بودن لاراول، امکان هر تغییر در آن وجود دارد.
 • به واسطه قالب بلید می توان از داده  های برنامه در ویو استفاده کرد.
 • فریم ورک لاراول از سطح بالایی از امنیت برخوردار است و این خود به تنهایی مزیت چشمیگیری در انتخاب این فر یم ورک نسبت به دیگر هم رده هاست.
 • Laravel  پکیج سازی بی نظیری دارد 
 • در لاراول به صورت پیش فرض ، سیستم احزار هویت تعبیه شده است.
 • شی گرایی : به واسطه ی شی گرایی ، قابلیت توسعه پذیری بالایی دارد به طوری که نظم در ساختار و ویژگی هایش جریان دارد.
 • خصوصیت بارگزاری خودکار در لاراول امکان بارگزاری اتوماتیک کلاس  ها و کامپوننت  ها را در صورت نیاز به  آن  ها فراهم کرده است.
 • ابزار تست : با کمک این ابزار امکان تست برنامه ها به سهولت فراهم است.

همچنین دوستانی که علاقه مند به آموزش طراحی سایت هستند نیز می توانند روی همین لینک کلیک کنند. همچنین آموزش ساخت سایت از پایه نیز در کلیک سایت قرار داده شده است.

آموزش کامل لاراول

امنیت در آموزش  لاراول (آموزش Laravel ) :

 یکی از آپشن های مهم در هر فریم  ورک ، ایجاد بستر مناسب برای توسعه نرم افزار های ایمن است. لاراول نیز در این زمینه پیشگام بوده و دائما در حال افزایش تمهیدات امنیتی در فریم  ورک خود است.
اگر از لاراول استفاده می کنید تا حد زیادی از اکس-اس-اس ها، اس کیو اول اینجکشن  ها و هر نوع آسیب پذیری مرتبط با نرم افزار خود آسوده خاطر باشید. در آخرین ورژن Laravel به جهت افزایش امنیت ، تعداد درخواست  های یک روتر در دقیقه نیز توسط برنامه نویس قابل تنظیم است .

آموزش کامل لاراول را از کجا تهیه کنیم ؟

لاراول را میتوانید با مراجعه به لینک رو به رو دانلود کنید: سایت اصلی لاراول
از مراجعه به وبسایت های نامعتبر برای دانلود این برنامه خود داری کنید . بهتر است لاراول از وبسایت قید شده دانلود شود.

آموزش لاراول 8

پکیج آموزش لاراول

هنوز برای این پست نظری ثبت نشده است .

ارسال نظر و ثبت امتیاز


برای ارسال نظر و امتیاز باید عضو سایت باشید ، از قمست ورود/ثبت نام اقدام کنید.