معرفی مانجارو لینوکس +لینک دانلود

تصویری موجود نیست

sajjad

مانجارو لینوکس یک توزیع از توزیع‌های لینوکس است که بر پایه Arch ساخته شده است. شاید با شنیدن نام Arch فکر کنید که با یک توزیع با نصب و مدیریت دشوار مثل Arch مواجهید. اما اینطور نیست؛ مانجارو توزیعی است که تلاش می‌کند مزایای Arch را بدون سختی‌هایش در خود بگنجاند و این همان نکته‌ای است که کاربران بسیاری را ترغیب به استفاده از این توزیع می‌کند.

مانجارو همانند آرچ یک توزیع rolling release است به این معنی که نسخه‌های جدید نرم‌افزار‌ها، درایور‌ها و کرنل‌ها با فاصله اندکی از انتشار در دسترس همه قرار می‌گیرند. اما مانجارو بر خلاف آرچ به‌روزرسانی‌ها را کمی دیر‌تر و با بررسی بیش‌تر ارائه می‌دهد؛ به همین دلیل نسبت به آرچ تا حدودی پایدار‌تر است.

مانجارو در چهار نسخهٔ رسمی که سه مورد از آنها با سه محیط کار محبوب XFCE و گنوم و KDE هستند عرضه می‌شود و چهارمین نسخه Architect Edition است. نصب مانجارو بر خلاف آرچ بسیار آسان‌تر است و همانند توزیع‌هایی مثل UBUNTU یک نصب کنندهٔ گرافیکی خوب دارد.

به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار‌ها در شاخه stable به صورت هفتگی منتشر می‌شوند اما نسخه‌های جدید برای تضمین پایداری بیش‌تر کمی دیر تر از آرچ منتشر می‌شوند. مخازن مانجارو هم مانند مخازن آرچ بسیار غنی هستند و معمولاً اکثر نرم‌افزار‌های موردنیاز در آن‌ها پیدا می‌شود. نکته جذاب دیگری هم که وجود دارد دسترسی به AUR است. AUR یا مخازن کاربران آرچ محلی است که نرم‌افزار‌ها‌(build file آن‌ها) توسط کاربران در آن بارگذاری می‌شوند. نرم‌افزار‌هایی هم که در مخازن رسمی وجود نداشته باشند معمولاً از این طریق در دسترس اند. همچنین امکان نصب نرم‌افزار‌ها از طریق AUR و Snap و Flatpak ها از طریق package manager مانجارو که pamac نامیده می‌شود وجود دارد.

جابجایی بسیار آسان بین کرنل‌ها و نصب آن‌ها با یک کلیک، نصب آسان درایور‌ها، پشتیبانی سریع از سخت‌افزار‌های جدید و جامعهٔ کاربری گسترده از دیگر مزیت‌‌های مانجارو است. البته ناگفته نماند که مانجارو در زمینه گیمینگ هم از سایر توزیع‌ها تا حدودی جلوتر است و عملکرد بالاتری را در بازی‌های مختلف ارائه می‌دهد.

از مشکلات اندک مانجارو هم می‌توان به وجود کاستی‌هایی در طراحی رابط کاربری گرافیکی pamac و معدود به‌روزرسانی‌های مشکل زای آن اشاره کرد.

مانجارو یک انتخاب ایده‌آل برای کسانی است که به دنبال استفاده از جدید ترین نسخهٔ نرم‌افزار‌ها در کنار پایداری کلی سیستم عامل هستند و برای سایر کاربران دسکتاپ هم انتخابی مناسب است

لینک دانلود مانجارو لینوکس

هنوز برای این پست نظری ثبت نشده است .

ارسال نظر و ثبت امتیاز


برای ارسال نظر و امتیاز باید عضو سایت باشید ، از قمست ورود/ثبت نام اقدام کنید.