پست بعدی

sajjad صفحه تویتر منبع ناب
۳ سال پیش

ارز دیجیتال یک آغاز بی پایان

تصویری موجود نیست

Ali_ef

ارز دیجیتال ، یک آغاز بی پایان

 

مقدمه ای بر پیدایش و احساس نیاز بشر به بلاک چین

 

در دهه اخیر انقلاب فناوری تازه ای رخ داده است که آن پیدایش فناوری بلاک چین رمز ارزها می باشد. در این مقاله به این پرسش پاسخ می دهیم که ارز دیجیتال چیست ؟ ارز دیجیتال یک ارز مجازی است که به عنوان یک روش بهینه و امن برای تبادلات مالی معرفی شده است. تلاش های بسیاری برای اختراع ارز دیجیتال با سیستم هایی مانند Digicash، Fleez و Beenz در انفجار تکنولوژیکی دهه 90 انجام شده است، اما همه آنها به دلایلی شکست خوردند. اتفاقاتی شبیه به کلاهبرداری، مشکلات مالی و یا حتی عدم توافق بین مجموعه های فعال در این زمینه باعث عدم پا گرفتن این ارزها شد. پر واضح است که از آنجایی که خود این مجموعه ها متمرکز بودند بنابراین با شکست پروژه ها، تولید ارزهای دیجیتال نیز   متوقف شدند

تا اینکه در سال 2009 اولین ارز دیجیتال غیر متمرکز یعنی بیت کوین توسط یک یا گروهی از برنامه نویس های ناشناس با نام ساتوشی ناکاموتو معرفی گردید. ساتوشی بیت کوین را به عنوان یک سامانه پرداخت نظیر به نظیر معرفی نمود. در واقع بیت کوین کاملا غیر متمرکز است، بدین معنی که هیچ نظارتی و هیچ سرور متمرکزی برای ذخیره اطلاعات وجود ندارد و امنیت اطلاعات از طریق رمز گذاری انجام می گردد. در حال حاضر حدود 6،000 ارز دیجیتالی وجود دارند که محبوب ترین و با ارزش ترین آنها بیت کوین است. ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتریوم ، مونرو، لایت کوین، ریپل XRP و غیره به ارزهای جایگزین یا آلت کوین شناخته می شوند. ارزش بازار بیت کوین بالغ بر  250 میلیارد دلار می باشد که به تنهایی دو برابر مجموع ارزش سایر رمز ارزهاست.

 

مزیتهای ارز دیجیتال چیست ؟

 

برای آن که بدانیم مزیت ارزهای  دیجیتال چیست؟ باید بگویم که یکی از مهم ترین مشکلاتی که هر شبکه پرداختی با آن دست و پنجه نرم می کند مسأله دوبار پرداخت است. یکی از روش های کلاهبرداری این است که مقدار تراکنش دوبار ارسال شود. در سیستم سنتی جلو گیری از این روش توسط یک نهاد واسط قابل اعتماد مانند بانک انجام می شود که اطلاعات تراکنش ها و مانده حساب ها را نگهداری می کند.

این روش مستلزم این است که همیشه کنترل حساب ها و تمام اطلاعات شخصی افراد در دست واسط باشد. اما در یک شبکه غیر متمرکز مثل بیت کوین، این وظیفه به عهده همه مشترکین شبکه انجام می شود. این کار توسط فناوری زنجیره شبکه یا همان بلاک چین انجام می گردد. بلاک چین یک دفتر ثبت عمومی می باشد که همه افراد حاضر در شبکه قادر هستند کلیه تراکنش های انجام شده از ابتدای پیدایش بیت کوین را تا به امروز رویت کنند. بنابراین سامانه شفاف، غیر قابل نفوذ و سریع می شود.

 

تراکنش های ارز دیجیتال چطور انجام می شوند؟

 

سوأل رایج افراد پس از اینکه متوجه شدند ارز دیجیتال چیست و مزیت های آن کدام هستند، این است که تراکنش ها چطور انجام می شوند؟ سیستم به این شکل کار می کند، هر تراکنش یک فایل می باشد شامل مقدار بیت کوین انتقالی و کلیدهای عمومی (آدرس کیف پول دیجیتالی) طرفین می باشد. به علاوه هر تراکنش می بایست با کلید خصوصی (امضای دیجیتالی) فرستنده امضا شود. نهایتا این تراکنش به شبکه انتقال فرستاده می شود، اما نیاز به یک مرحله تایید دارد.

در شبکه ارزهای دیجیتالی فقط استخراج گران هستند که می توانند تراکنش ها را با حل کردن مسائل پیچیده ریاضی حل کنند. در واقع آنها تراکنش ها را گرفته، آنها را نشانه گذاری و تایید کرده و درون شبکه توزیع می کنند. سپس هر نود موجود در شبکه این تراکنش را در پایگاه داده خود ذخیره می کند. زمانی که تراکنش تایید شده دیگر غیر قابل تغییر و غیر قابل بازگشت می باشد. در این میان ماینرها نیز بابت فعالیتی که انجام داده اند کارمز به عنوان جایزه دریافت می کنند. برای آنکه امنیت تراکنش ها حفظ گردد، کلیه تراکنش ها رمز گذاری می شوند تا غیر قابل دستکاری شوند.

 

با ارزهای دیجیتال چه کارهایی می توان انجام داد؟

 

تا اینجا که با این که ارز دیجیتال چیست ، مزیت های آنها و اینکه تراکنش ها چطور انجام می شوند آشنا شدیم. حال می خواهیم به این بحث بپردازیم که با ارزهای دیجیتال چه کارهایی می توان انجام داد؟ ارزهای دیجیتالی کاربردهای متنوعی از جمله خرید کالا و خدمات، سرمایه گذاری و استخراج دارند که در ادامه توصیف می شود.

 تا همین چند سال پیش فروشگاه های خیلی کمی ارزهای دیجیتال را به عنوان دریافتی از مشتریان خود می پذیرفتند، اما امروزه این روند تغییر یافته است. امروزه تعداد زیادی از فروشگاه های حضوری و آنلاین مانند رستوران ها، جواهرفروشی ها، هتل ها، شرکت های هواپیمایی، نرم افزارها، و حتی موسسات آموزشی برای پرداخت بیت کوین قبول می کنند. خرده فروشان بزرگی همچون Overstock و Newegg و حتی App Store شرکت اپل نیز ارزهای دیجیتالی را به جای پول های رایج قبول می کنند.
اگر شما صاحب کسب و کار باشید، پذیرفتن ارز دیجیتال برای پرداخت می تواند در افزایش مشتریان و سهولت فرایندها به شما کمک شایانی کند. در این باره سیاست کشورها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد. در امریکا اطلاعات مالی صورت گرفته توسط رمز ارزها نیز به دارایی گزارش می گردد و مشمول مالیات می شود.

بسیاری بر این باور هستند که ارزهای دیجیتال داغ ترین فرصت سرمایه گذاری موجود هستند. به ویژه که داستان های میلیونر شدن بسیاری از مردم با سرمایه گذاری در بیت کوین بر اهمیت این موضوع صحه گذاشته است. بیت کوین شناخته شده ترین ارز دیجیتال است که تا همین شش ماه پیش ارزشی معادل 3،000 دلار داشته و امروز ارزش آن حدود 10،000 دلار است. ارزش اتریوم نیز که دومین رمز ارز شناخته شده است در سال 2016 رشد 2،700 درصدی داشته است. البته بر کسی پوشیده نیست که سرمایه گذاری در ارز دیجیتال با توجه به نوسانات زیاد آن، یک سرمایه گذاری پر خطر است، اما می توان روی نوسانات آن با معامله گری سود برد.
در حال حاضر بیت کوین رهبر بازار ارزهای دیجیتال است و مطمئن ترین سرمایه گذاری در میان رمز ارزها محسوب می شود. برای تبدیل بیت کوین به ارزهای دیگر می بایست از طریق صرافی های دیجیتالی این کار را انجام دهیم. به علاوه در برخی کشورها دستگاه های ATM بیت کوین راه اندازی شده است که کار تبادلات را بسیار ساده کرده است. به گزارش Coin ATM Radar تعداد 1،800 دستگاه در 58 کشور نصب شده است.

 

استخراج رمز ارز ها

 

یکی دیگر کارهایی که می توان با ارزهای دیجیتال انجام داد استخراج آن هاست. همانطور که گفته شده استخراج رمز ارزها توسط ماینرها انجام میگیرد که در شبکه بلاک چین توزیع شده و مشغول رقابت برای حل الگوریتم های از پیش تعریف شده ریاضی می باشند. به علاوه امروزه استخراج نیز به شکلی مشارکتی شده است که به آن استخراج ابری گفته می شود. در این نوع ماینینگ افراد سرمایه های خود را در اختیار مزارع استخراج ارزهای دیجیتال گذاشته و سود مشارکت خود را به طور منظم دریافت می کنند. بنابراین خود مقوله استخراج نیز می تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت و میان مدت باشد.

 

نتیجه گیری

 

در این مقاله تلاش کردیم تا به پرسش آغازین یعنی ارز دیجیتال چیست ؟ پاسخ دهیم. ارز دیجیتال یک ارز مجازی است که روی یک شبکه غیر متمرکز متشکل از ماینرها مبادله می شود. امنیت این ارزهای دیجیتالی از طریق رمز گذاری اسناد ثبت شده و اشتراک گذاری عمومی این اسناد درزنجیره شبکه برقرار می شود. بنابراین ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین امنیت بالایی دارند و سریع هستند.

به واسطه مزیت های متعدد ارزهای دیجیتال، ارزش گذاری آن ها نیز همواره رو به افزایش می باشد و فرصت های استثنایی برای سرمایه گذاری، معامله گری، استخراج و مشارکت در فرایند استخراج را فراهم کرده اند. در حال حاضر بسیاری از شرکت ها و فروشگاه ها ارزهای دیجیتال را مبادلات مالی خود می پذیرند و این روند رو به رشد است تا جایی که ارزهای سنتی به طور کلی جای خود را به رمز ارزها بدهند.

 

مطالب مرتبط